S ciljem što veće operativnost, Stanica djeluje kroz tri ispostave: Orahovica, Slatina i Virovitica.
Organiziranjem, unapređivanjem i obavljanjem djelatnosti spašavanja i zaštite ljudskih života u planinama i na nepristupačnim područjima, kao i u drugim izvanrednim okolnostima u Stanici Orahovica aktivno se bavi dvadeset i šest volontera: četiri gorska spašavatelja, deset spašavatelja i dvanaest pripravnika, a četiri su člana u pričuvnom sastavu.
Prirodno okruženje, postojeće ugroze, demografska slika, a ponajviše analiza stvarnih akcija usmjerile su razvoj i specijalizaciju Stanice prema potragama i poplavama. Tako unutar članstva postoje dva licencirana K9 potražna tima, a još su dva u sustavu školovanja. Četiri člana školuju se za voditelja potraga, a pet za kartografe, jedan je upravitelj bespilotnim sustavom. Šesnaest članova tehničari su spašavatelji na brzim vodama i u poplavama s međunarodnom RESCUE 3 licencom. Stanica ima jednog instruktora medicine spašavanja na nepristupačnim terenima, a deset je članova s položenim International Trauma Life Support (ITLS) tečajem.
Velik dio vremena, znanja i energije Stanica Orahovica ulaže u preventivni rad kroz edukacije, radionice i različite oblike informiranja usmjerene prema lokalnom stanovništvu s naglaskom na faktor sigurnosti tijekom boravka u prirodi. Prolaze ih planinari, biciklisti, nadzornici prirode, ali i vrtićke skupine i školarci. Brojna su dežurstva na organiziranim planinarskim pohodima i sportskim događanjima u brdsko planinskom području i na rijeci Dravi.
S Parkom prirode Papuk, koji zauzima najveći dio neurbanog područja u zoni odgovornosti Stanice, provode se aktivnosti zaštite i očuvanja posebno zaštićenih prirodnih lokaliteta.
Stanica je aktivan sudionik sustava civilne zaštite Virovitičko-podravske županije.
Do danas HGSS Stanica Orahovica bila je uključena u više međunarodnih projekata: Epicuro, Cipras, te nacionalnih: Geopriče Unesco geoparka i Mladi za održivu zajednicu. Projekte Stanice financirali su HEP i Hrvatska lutrija.