Voda nam je osnovna životna potreba, ali zbog opasnosti koje vrebaju u i na rijekama, potocima, jezerima i morima lako može postati naš ''neprijatelj''.
Instruktori spašavanja s divljih voda i poplava savjetuju:
Trebate poštivati vodu (rijeke, jezera, more) i biti svjestan opasnosti, voda nam je osnovna životna potreba, ali nam voda vrlo lako može postati neprijatelj.
Nikad se ne upuštajte sami u razne oblike aktivnosti na vodi. Bitno je da na sve aktivnosti na vodi idete u društvu, grupi, obavezno se javite najbližima i prijateljima – na povratku obavijestiti iste o završetku aktivnosti.
Prije polaska informirati se o planiranom sa stručnjacima, ribolovcima, sportskim klubovima, čuvarima prirode, vodičima na rijeci (rafting, kajaking), svakako posavjetovati se s pripadnicima HGSS-a, proučiti planiranu dionicu, naročito opasna mjesta kao što su kanjoni, kaskade, sedrene barijere i vodopadi.
Izbjegavajte aktivnosti na vodi za vrijeme nabujalog vodostaja i poplava, naročito nikako noću.
U višednevnim aktivnostima proučiti vremensku prognozu i razine vodostaja na stranicama Hrvatskih voda.
Redovno se hidrirajte, ponesite dovoljnu količinu vode. U ljetnim mjesecima pri visokim temperaturama vrlo lako može doći do dehidracije.
Ne konzumirati alkoholna pića za vrijeme ili prije aktivnosti na vodi.
Obavezno uz sebe imajte prvu pomoć. (Može se nabaviti u svim većim trgovačkim centrima i benzinskim postajama).
Nakon izlaska iz vode dekontaminirajte se, naročito prije jela. (U ljekarnama se mogu nabaviti dezinfekcijski gelovi).
U vodo-nepropusnoj torbi ili bačvici ponesite hrane, energetskih pločica i sl., Obavezno barem jedan mobilni telefon pune baterije u grupi.
U aktivnostima koje uključuju plovila obavezno koristiti zaštitnu sigurnosnu opremu – kacigu i prsluk za plutanje.
Po mogućnosti koristiti polarizacijske sunčane naočale koje omogućuju bolje uočavanje detalja u vodi i iznad nje te ujedno štite of UV zraka i granja drveća.
Koristiti kremu za sunčanje i smanjiti opasnost od oštećenja kože, sunčane zrake se puno jače reflektiraju na površini vode.
Ako se nesreća desila na uređenom kupalištu gdje postoji spasilačka služba, odmah je potrebno obavijestiti istu.
Pri planiranju raznih humanitarnih, sportskih i komercijalnih manifestacija gdje sudjeluje veći broj sudionika obavezno uključiti stručne spašavatelje na vodi te licencirane vodiče (skipere), obavijestiti dežurni tim hitne medicinske pomoći na terenu, prijaviti skup policiji te zatražiti dozvolu od nadležne Lučke kapetanije.
Na graničnom području sa susjednim zemljama obavezno se prijaviti u najbližu policijsku postaju, izvijestiti službenike o broju sudionika, pravcu kretanja i planiranim aktivnostima.
U slučaju bilo kakvog nesretnog događaja ili problema odmah nazvati centar 112, odrediti lokaciju, opisati što se dogodilo i koliko ima sudionika – nikako kretati u komplicirane samostalne akcije spašavanja bez stručnog nadzora.
Poštovati naše potoke, rijeke i jezera, ne ostavljati otpad iza sebe te uputiti druge u isto, ne uništavati prirodna bogatstva.