Nestala osoba pronađena dronom nakon samo 2 sata potrage!
Hrvatska gorska služba spašavanja, kao jedan od bitnih operativnih resursa, posjeduje preko 60 bespilotnih letjelica kojima upravljaju 40 licenciranih pilota bespilotnih sustava. Kontinuiranom edukacijom pilota i uvođenjem novih tehnologija, postiže se velika stručnost spašavatelja, a potrage češće rezultiraju boljim ishodom.
Jučer, u popodnevnim satima, na dežurni telefon HGSS Stanice Slavonski Brod došla je dojava o nestaloj osobi u mjestu Davor.
Na teren odmah izlaze spašavatelji stanice Slavonski Brod uključujući i potražni tim. Potrazi se priključuju piloti dronova stanice Požega i potražni timovi stanice Orahovica i Osijek.
Veliki broj mještana uključio se potražnu akciju u cilju što bržeg pronalaska nestale osobe.
U 21:30 sati potrazi se priključuju i dva pilota iz stanice Požega s bespilotnom letjelicom opremljenom termovizijskom kamerom. Napornim radom i analizom foto i video materijala cijelog područja, nestala osoba pronađena je živa u 23:45 sati 2,2 km od zadnje točke viđenja.
Hrvatska gorska služba spašavanja, kao jedan od bitnih operativnih resursa, posjeduje preko 60 bespilotnih letjelica kojima upravljaju 40 licenciranih pilota bespilotnih sustava. Kontinuiranom edukacijom pilota i uvođenjem novih tehnologija, postiže se velika stručnost spašavatelja, a potrage češće rezultiraju boljim ishodom.
Tehnologija je danas neizostavan faktor u svim sferama života, pa je tako i HGSS prije nekoliko godina kroz Odjel bespilotnih sustava počeo koristiti svu dostupnu tehnologiju kako bi podigao svoju razinu znanja.
“Odjel bespilotnih sustava pruža veliku potporu potragama i iznimno je vrijedan resurs u svim potražnim akcijama i akcijama spašavanja. Ova potraga, kao sve ostale pokazatelj su izuzetnog rada dobro educiranih spašavatelja koji su samo u prošloj kalendarskoj godini imali preko 3500 sati trenažnih letova. HGSS Stanica Požega je u suradnji s Odjelom bespilotnih sustava u prošloj godini razvila koncept zapovjednih vozila za bespilotne sustave koji omogućava pilotima kontinuiran i nesmetan rad uz kompletnu analizu svih podataka kako bi letačke operacije bile što učinkovitije. Taj koncept vozila doživio je svoju realizaciju i uz pomoć donatora ugledao svjetlo dana. Ovo zapovjedno vozilo, jučer je sudjelovalo u potražnoj akciji, dokazalo i opravdalo svoje postojanje. Odjel bespilotnih sustava HGSS-a osim za potražne akcije, također, razvija tehnologije za akcije spašavanja kako bi bespilotni sustavi imali 100%-tnu primjenjivost u svim aktivnostima HGSS-a.” – Filip Biočić – Voditelj Odjela bespilotnih sustava.
Ovim putem zahvaljujemo se Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe koja nam je izuzetan partner u ovakvim potražnim akcijama, a svoj doprinos daje kroz osiguranje zračnog prostora na području potrage.
U popodnevnim satima ponedjeljka, jedan od spašavatelja HGSS stanice Šibenik na svoj privatni mobitel primio je poziv lovca iz sinjskoga kraja koji ga je obavijestio da su mu u nedjeljnom lovu nestala dva psa koji imaju gps ogrlicu te da ima njihov signal ali ne može do njih.
Objekt tzv. „stare pošte“ u Rokićima, na proslavi 20 godina postojanja stanice Šibenik, potpisom ugovora između gradonačelnika Šibenika Željka Burića i pročelnika Stanice Šibenik Zvonimira Cigića dan je Stanici Šibenik bez plaćanja naknade, na razdoblje od 20 godina.
U drugoj polovici listopada održana su dva tečaja SRT (Swiftwater and Flood Rescue Tehnician) na poligonu za obuku pokraj jezera Donja Dubrava.