Dan jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112
Vijeće Europskih zajednica je 29. Srpnja 1991. godine donijelo Odluku o Ustanovljenju jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112 koji sve hitne službe u EU integrira u jedinstveni sustav.
O BROJU 112
Besplatnim pozivom na broj 112 u bilo kojoj državi članici Europske unije možete zatražiti pomoć hitnih službi (policije, vatrogasaca, hitne medicinske službe).
Pomoć u opasnosti zatražite na broj 112
Smireno recite:
• što se dogodilo
• gdje se dogodilo
• ima li ozlijeđenih osoba i koliko
• operater će vam po potrebi postaviti dodatna pitanja važna za učinkovito djelovanje hitnih službi
BROJ 112 U REPUBLICI HRVATSKOJ
Jedinstveni europski broj za hitne službe 112 u Republici Hrvatskoj uveden je 11. Veljače 2005. Godine. Uspostavljen je jedinstveni sustav kojemu je osnovna zadaća prijem svih hitnih poziva na broj 112, na koji građani i strani turisti mogu dojaviti ugrožavanje ljudskih života, imovine ili okoliša, neovisno o teritorijalnoj i strukovnoj nadležnosti hitnih službi.
Osnovne prednosti i značajke broja 112:
• broj 112 dostupan je 24 sata dnevno, 365 dana u godini, a pozivi su besplatni
• pozivatelj ne mora poznavati telefonske brojeve hitnih službi te njihove teritorijalne I strukovne nadležnosti, što je posebno značajno za turiste ili pozivatelje u stresnim okolnostima
• pozivom na broj 112 može se dobiti pomoć bilo koje hitne službe
• sustav 112 omogućava lociranje pozivatelja na broj 112 te može pružiti mogućnost sporazumijevanja s pozivateljem na stranom jeziku
• hitne službe u svome operativnom radu nisu ometane zlonamjernim, nenamjenskim ili višestrukim opetovanim pozivima o istom hitnom slučaju jer im operater na broju 112 takve pozive ne prespaja.
Sustav 112 u Republici Hrvatskoj djeluje unutar Ravnateljstva civilne zaštite i neprekidno (365/24/7) osigurava zaprimanje dojava na jedinstveni europski broj za hitne službe 112 putem telefona, SMS poruka i e-poziva iz vozila. Koordinira hitne službe, zaprima obavijesti o neposrednim i nadolazećim opasnostima te provodi uzbunjivanje građana skrećući pozornost na opasnost uz istovremeno pružanje informacija o vrsti opasnosti i mjerama koje je potrebno poduzeti.
Pozivom na broj 112 može se pokrenuti:
• akcija traganja i spašavanja na kopnu i moru
• hitni prijevoz zrakom unesrećenog, organa ili tima za transplantaciju,
• timovi za traganje i spašavanje ili vatrogasaca
• lociranje unesrećenog pozivatelja
• angažiranje nadležnih operativnih snaga i sudionika sustava civilne zaštite
Sustav 112 nema vlastite operativne snage na terenu, ali je sa svojim informacijskim i komunikacijskim resursima, poznavanjem nadležnosti i procedura u hitnim situacijama te ažurnim bazama podataka o hitnim službama i ostalim operativnim snagama, neizostavna komponenta sustava civilne zaštite.
U popodnevnim satima ponedjeljka, jedan od spašavatelja HGSS stanice Šibenik na svoj privatni mobitel primio je poziv lovca iz sinjskoga kraja koji ga je obavijestio da su mu u nedjeljnom lovu nestala dva psa koji imaju gps ogrlicu te da ima njihov signal ali ne može do njih.
Objekt tzv. „stare pošte“ u Rokićima, na proslavi 20 godina postojanja stanice Šibenik, potpisom ugovora između gradonačelnika Šibenika Željka Burića i pročelnika Stanice Šibenik Zvonimira Cigića dan je Stanici Šibenik bez plaćanja naknade, na razdoblje od 20 godina.
U drugoj polovici listopada održana su dva tečaja SRT (Swiftwater and Flood Rescue Tehnician) na poligonu za obuku pokraj jezera Donja Dubrava.