Inicijalni sastanak osnivanja GSS-a u Hrvatskoj – 4. siječnja 1950.
U tadašnjim prostorijama Planinarskog saveza Hrvatske u Ilici 21 u Zagrebu, 4. siječnja 1950., održana je prva sjednica Inicijativne komisije PSH za osnivanje GSS-a u Htvatskoj.
4/01/2025
|Darko Berljak / Komisija za informiranje i analitiku
Sjednici prisustvuju alpinisti Slavo Brezovečki (tadašnji tajnik PSH), Ninoslav Kućan, Krešimir Mihaljević (tadašnji referent za alpinizam PSH) i Edvin Rakoš. Na sjednici je jednoglasno odlučeno da nova spašavateljska organizacija djeluje pod naslovom: „Gorska služba spašavanja PSH“. Također je prihvaćen pravilnik GSS-a čiji je nacrt sastavio i pročitao Rakoš.
Zaključeno je, nadalje, da se održava veza s istovrsnim i sličnim organizacijama u ostalim republikama, kao i da se Komisija za GSS PSH poveže s Gorskom rešavalnom službom u Sloveniji radi izrade legitimacija, značaka i vođenja kartoteke, te da se izradi pečat GSS-a kojim će se ovjeravati iskaznice. Iz zapisnika sjednice vidljivo je da Inicijativna komisija postaje Komisija za GSS PSH i da je referent za GSS PSH (tada još u osnivanju) bio Edvin Rakoš.
Izvršavajući te zaključke, Rakoš se 6. siječnja obraća centrali GRS pri Planinskoj zvezi Slovenije, koja je tada bila u Jesenicama, tražeći po jedan primjerak značke, legitimacije i obrasca za kartoteku. Uroš Župančič, tada načelnik GRS pri PZS i vrlo poznati i uvaženi slovenski planinar, alpinist i spašavatelj, odgovara 10. siječnja pismom u kojem između ostaloga kaže i ovo: „Pozdravljamo Vaše osnivanje „Gorske službe spašavanja“ kod Planinskog saveza Hrvatske. Nadamo se da ćete odlučno i korisno krenuti i u tom pogledu naprijed. Šaljemo Vam sav materijal koji nam je trenutno na raspoloženju, obećavamo Vam da ćemo uvijek nastojati sa svim snagama da Vam pomognemo u koliko bude to potrebno.“
Komisija 9. siječnja pismeno traži od Alpinističke sekcije PDZ-a da joj se dostave imena članova koji bi htjeli postati članovima GSS-a i ujedno prvi put poimenično spominje dio posebne opreme za spašavanje: „Ujedno vas molimo da odmah pošaljete u PSH jarbol za spašavanje, koji će ostati na Savezu za potrebe Gorske službe spašavanja“.
Drugog veljače čine se prvi pokušaji da se za GSS nabave dereze, kojih tada nije bilo u slobodnoj prodaji, a predstavljale su nužnu opremu spašavatelja, čime je bilo prvi puta spomenuto nabavljanje individualne spašavateljske opreme. Osmog veljače AO PDZ-a (naziv sekcija bio je promijenjen u odsjek) dostavlja PSH popis članova koji žele postati članovima GSS-a, a 21. veljače Rakoš, referent GSS PSH, traži od AO PDZ-a prvi put izvještaj o nesrećama pri kojima su bili prisutni ili su unesrećene spašavali članovi AO-a predloženi za članove GSS-a. Izmeðu ostalog traži: „U izvještaju navedite datum, mjesto i opis nesreće, te poimenično članove, koji su sudjelovali kod spašavanja ili pružanja prve pomoći.“ To je prvi zahtjev kojim se traže točni podaci i izvještaji o nesrećama.
Rakoš 22. veljače poziva predložene članove i ostalo članstvo AO PDZ-a, delegate markacijske, visokogorske, izletničke sekcije PDZ-a i samog Društva, zatim PDS Velebit, PD Željezničar i glavnog odbora Crvenog križa Hrvatske na Osnivačku skupštinu GSS-a 24. veljače 1950. godine.
Iz „Zlatne knjige hrvatskog planinarstva“
U tadašnjim prostorijama Planinarskog saveza Hrvatske u Ilici 21 u Zagrebu, 4. siječnja 1950., održana je prva sjednica Inicijativne komisije PSH za osnivanje GSS-a u Htvatskoj.
Nakon uspješno provedene obuke za kineske spašavatelje, jučer, 24. prosinca spašavatelji HGSS-a vratili su se iz NR Kine.