Osnivačka skupština Gorske službe spašavanja u Hrvatskoj – 24. veljače 1950.
Osnivačka skupština GSS PSH održana je je 24. veljače od 20,30 do 22,30 u tadašnjim prostorijama Državnog osiguravajućeg zavoda u Zagrebu u Masarykovoj ulici broj 1.
Prisustvovali su joj članovi AO PDZ-a i delegati svih pozvanih organizacija: markacijske, visokogorske, izletničke sekcije PDZ-a i samog Društva, zatim PDS Velebit, PD Željezničar i glavnog odbora Crvenog križa Hrvatske.
24/02/2025
|Darko Berljak / Komisija za informiranje i analitiku
Otvorio ju je i podnio referat o potrebi, zadacima i ciljevima GSS-a Rakoš, koji u njemu izmeðu ostaloga navodi:
„Kao prvi osnovni zadatak GSS jeste sprečavanje, odnosno smanjenje broja nesreća. To će GSS postići djelovanjem svog članstva kao nastavnog kadra na svim planinarskim i alpinističkim tečajevima, koje organiziraju PSJ i PSH, ili pojedina društva (…) Zadatak koji se postavlja na svakog člana je održavanje stručnih predavanja u društvima, fabrikama, uopće u svim kolektivima gdje se osjeća potreba planinarskog djelovanja. Jedan od važnih zadataka GSS je da odgaja dobre rukovodioce planinarskih alpinističkih tečajeva i to naročito iz kadrova vrhunskih alpinista (…) GSS treba da održava za svoje članstvo po jedan zimski tečaj i ljetni, u kojima će se članovi usavršavati u primjeni najmodernijih tehničkih sredstava za spašavanje.
Daljnji zadatak GSS je čuvanje gorske flore i faune (…) Djelokrug rada GSS proteže se kroz čitavu državu. Naše članstvo odlazi često u Sloveniju i dužno je da se u slučaju nesreće priključi ekipama GRS. Naročitu pažnju treba posvetiti planinarima Narodne republike BiH, gdje je alpinizam u početnom stadiju (…) Mi smo dužni da ih pomognemo u njihovim nastojanjima (…) I na buduće tečajeve trebat će pozivati planinare drugih narodnih republika, kako bismo se što više povezali u radu i pripomogli ih u osnivanju alpinističkih odsjeka i GSS, naročito ako na njihovom teritoriju postoje za to uvjeti (…) Da netko postane članom GSS mora biti svestran na polju planinarstva i alpinizma. On mora znati markirati putove, mora znati skijati, mora se baviti penjanjem, mora proći planinarski i alpinistički tečaj kao tečajac, da stekne sva potrebna znanja o prirodi koja zasijecaju u planinarstvo i alpinizam i da poslije kao dobar nastavnik u planinarskim alpinističkim tečajevima može održati predavanje iz bilo kojeg područja planinarstva i alpinizma (…) PSH osnutkom GSS dobiva jaku podršku u ostvarenju svojih ciljeva tj. da daljnji razvoj planinarstva i alpinizma kod nas krene putem kvalitativnog uzdizanja kadra. S time bi se smanjio broj nesreća u planinama, a ujedno postigao cilj planinarskog, odnosno alpinističkog djelovanja, a to je drugarstvo, ljubav prema domovini, spremnost, odvažnost, borbenost, snalažljivost, otpornost, izdržljivost itd.“
Skupština je usvojila pravila i izabrala prvu redovnu Komisiju za GSS PSH u sastavu: predsjednik E. Rakoš, članovi: N. Kućan, Z. Blažina i I. Gropuzzo. Donesen je i plan rada za 1950. g. Iz dokumentacije je vidljivo da je skupština ovlastila Komisiju da, u smislu prihvaćenih pravila, prima i verificira prve redovne članove GSS-a, pa je na sjednici Komisije 4. ožujka 1950. zaključeno da su u redovno članstvo primljeni: S. Brezovečki, J. Mesarić, K. Mihaljević, N. Kućan, Z. Blažina, I. Gropuzzo, M. Zgaga i E. Rakoš. U pripremi za članove bez prava nošenja znački i legitimacija prijavljeni su: V. Zgaga, A. Židan, D. Krotin, D. Kober i S. Lešić. Na istoj sjednici je zaključeno da Z. Blažina preuzme legitimaciju GRS-a i da njen sadržaj prevede sa slovenskog na hrvatski jezik.
Iz „Zlatne knjige hrvatskog planinarstva“
Hrvatska gorska služba spašavanja održala je danas, 24. veljače 2025., konferenciju za medije povodom proslave 75 godina postojanja. U prostorijama tvrtke Intecapital u Masarykovoj ulici u Zagrebu, na mjestu gdje je 1950. održana osnivačka skupština GSS PSH, okupili su se članovi HGSS-a i predstavnici medija kako bi obilježili ovu značajnu obljetnicu i najavili nadolazeće aktivnosti.
Osnivačka skupština GSS PSH održana je je 24. veljače od 20,30 do 22,30 u tadašnjim prostorijama Državnog osiguravajućeg zavoda u Zagrebu u Masarykovoj ulici broj 1.
Prisustvovali su joj članovi AO PDZ-a i delegati svih pozvanih organizacija: markacijske, visokogorske, izletničke sekcije PDZ-a i samog Društva, zatim PDS Velebit, PD Željezničar i glavnog odbora Crvenog križa Hrvatske.
U razdoblju od 14. do 16. veljače 2025. godine, u prostorijama Centra izvrsnosti Cerovačke špilje i Donjoj Cerovačkoj špilji, Komisija za speleospašavanje HGSS-a organizirala je tečaj o komunikacijskim sustavima u speleospašavanju.
U subotu, 15. veljače 2024., oko 7:25 sati, HGSS Stanica Bjelovar zaprimila je dojavu od Policijske postaje Grubišno Polje o nestanku muške osobe u Grubišnom Polju. Prema dostupnim informacijama, nestali je posljednji put je viđen 14. veljače oko 14:30 sati.