HGSS

Početak certifikacije za module kroz mehanizam civilne zaštite Europske unije

Danas, 16. siječnja 2025., naši su spašavatelji zajedno s ostalim operativnim snagama sustava Civilne zaštite RH sudjelovali u smotri kapaciteta zbog posjete delegacije EU u Jastrebarskom. Tom posjetom počeo je proces certifikacije modula i kapaciteta za odgovor kroz mehanizam civilne zaštite Europske unije. Ova certifikacija omogućit će da kapaciteti za spašavanje s voda i poplava, speleospašavanje i bespilotne sustave, budu spremni za intervencije bilo gdje u svijetu. Dodatno su za ovaj proces Ravnateljstvo CZ i HCPI pripremili SET modul. U ovom trenutku formirali su nacionalni timovi koji sudjeluju u samom procesu.

Certifikatori su odmah prepoznali HGSS zbog našeg prepoznatljivog logotipa, prisjećajući se zajedničkih susreta na vježbama unutar EU Mehanizma civilne zaštite.

Dugogodišnja priprema za globalnu razinu

HGSS već godinama radi na razvoju i unapređenju svojih sposobnosti. Kroz sudjelovanje u brojnim vježbama unutar mehanizma civilne zaštite Europske unije, spašavatelji HGSS-a stekli su veliko iskustvo i pripremili interne procedure i SOP-ove za djelovanje u međunarodnim aktivnostima. HGSS je od 2017. godine uložio značajna sredstva u opremanje, logistiku ali i u skladišne kapacitete zbog razvoja kapaciteta za odgovor u velikim katastrofama i nesrećama. Brojni članovi HGSS-a su tijekom godina pohađali tečajeve kroz EU mehanizma kako bi mogli voditi ove timove.

U certifikacijskom procesu kapaciteti za odgovor i modul između ostalog moraju dokazati:
– Operativnu spremnost
– Brzu mobilizaciju
– Tehničku usklađenost
– Interoperabilnost
– Obuku i kapacitete
– Samodostatnost
– Logističku mobilnosti
Aktivnosti vezane uz certifikaciju provode se pod koordinacijom Ravnateljstva civilne zaštite, koje je dio Ministarstva unutarnjih poslova.

Suradnja s ostalim snagama

Pored HGSS-a, u proces certifikacije uključene su i druge operativne snage sustava civilne zaštite, Hrvatskog Crvenog križa, RCZ-a: Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite i HCPI-a. Cilj suradnje je unaprjeđenje resursa. Točna djelovanja unutar kapaciteta za odgovor i module potrebno je jasno definirati. No, bitno je istaknuti da je uvelike rad HGSS-a doveo do početka ovog bitnog procesa.
Osnivanje odjela za katastrofe i civilnu zaštitu
Upravni odbor HGSS-a osnovao je Odjel za katastrofe i civilnu zaštitu još 2017. godine s ciljem unapređenja koordinacije i odgovora na velike nesreće i krizne situacije.

Zbog rastućih izazova i potrebe za još snažnijim kapacitetima, odjel je kasnije prerastao u Komisiju za katastrofe i civilnu zaštitu, koja je dodatno pojačala svoje kapacitete i omogućila još bolju suradnju na međunarodnoj razini.

Pogled u budućnost

S certifikacijom koja je u tijeku, HGSS je na korak bliže tome da postane još snažniji partner u globalnim naporima za spašavanje i odgovore na krize. Zahvaljujući svojim timovima, opremi i međunarodnim priznanjima, HGSS potvrđuje svoj status kao stup sustava Domovinske sigurnosti Republike Hrvatske.
Kao odgovor na katastrofe, velike nesreće i krize nužna su ulaganja u edukaciju, opremu i međunarodnu suradnju, kako bi se osigurala sigurnost i zaštita života, ne samo u Hrvatskoj, već i diljem svijeta.

Međunarodno priznanje

HGSS je već prepoznat na svjetskoj razini kao vrhunski pružatelj obuke u području spašavanja. Nedavno je organizacija dobila priznanje za najboljeg trening providera na svijetu za Rescue 3, što dodatno potvrđuje izvrsnost naših spašavatelja. Također, spašavatelji HGSS-a nedavno su obučavali vatrogasce i pripadnike žurnih službi u Kini, što predstavlja nastavak njihove uspješne međunarodne suradnje započete još 2018. godine. Naši speleolozi dokazali su se već kroz cijeli niz godina, a velike akcije u kojima su sudjelovali je spašavanje u Turskoj 2023. i velika speleološka akcija u Njemačkoj 2014. godine. Dok bespilotni sustavi imaju cijeli niz uspješnih pronalazaka i spašenih života.

Još članaka