HGSS

NP Paklenica: tri akcije spašavanja i zajednička vježba stijenskog spašavanja

Tijekom ovog vikenda u Nacionalnom parku Paklenica članovi HGSS stanica Zadar i Osijek proveli su zajedničku vježbu stijenskog spašavanja te intervenirali u čak tri akcije spašavanja. Dvije osobe ozlijeđene su prilikom penjanja, a jedna prilikom kretanja planinarskom stazom.

U petak, 4. travnja 2025. godine u 18:15 sati, na dežurni telefon HGSS Stanice Zadar zaprimljen je poziv za pomoć unesrećenoj stranoj državljanki. Ona je penjući sa svojom partnericom u stijeni Velikog Ćuka pala te zadobila ozljede glave i skočnog zgloba. Odmah po dojavi na teren izlaze članovi stanica Zadar i Osijek koji su bili u kanjonu Velike Paklenice i pripremali se za vježbu stijenskog spašavanja idući dan. Unesrećena je zbrinuta i spuštena u podnožje stijene te predana na daljnju obradu djelatnicima HMP-a.
U subotu 5. travnja 2025. stanice Zadar i Osijek održale su zajedničku vježbu stijenskog spašavanja u zapadnoj stijeni Anića kuka. Ciljevi vježbe bili su: uvježbavanje tehnika spašavanja u velikoj stijeni na početku penjačke sezone u NP Paklenica, pregled smjerova i sidrišta za spašavanje i pregled opreme za spašavanje u NP Paklenica.

Vježba se održala u smjerovima “Juha” i “Bračni” i na njoj je sudjelovalo ukupno 34 člana iz obje stanice.

Odmah po završetku vježbe u 18:40 sati preko centra 112 dolazi poziv za pomoć unesrećenom penjaću u stijeni Debelog kuka koji je prilikom penjanja pao i zadobio ozljede glave. Prema dojavi penjač je gubilo svijest i ne sjeća se događaja.

Nakon 20 minuta stiže još jedan poziv. Strana državljanka je pala i slomila nogu krećući se planinarskom stazom od Tomića prema kanjonu Velike Paklenice. Tim od 15 članova stanica Osijek i Zadar kreće u pomoć unesrećenom penjaču u Debeli kuk, a drugi tim od 8 članova kreće u pomoć unesrećenoj stranoj planinarki i ubrzo dolaze do nje, zbrinjavaju ozljedu noge i transportiraju je u kanjon Velike Paklenice. Odmah zatim priključuju se ekipi u Debelom kuku. Kako je pristup izlazu iz smjera u kojem se nalazio unesrećeni penjač izuzetno zahtjevan i transport dug, uz članove stanica Zadar i Osijek, u akciju se uključuje i 11 članova iz više stanica koji su se nalazili na ITLS obuci u Centru za obuku HGSS-a Dragan Špehar Špeco u Starigradu Paklenici. Spašavatelji su stigli do unesrećenog penjača u 22:45 i započeli s podizanjem na vrh stijene odakle je uz asistenciju i pratnju spašavatelja doveden u kanjon Velike Paklenice i predan djelatnicima HMP u 02:35 sati.

Ovakvi događaji ponovno potvrđuju važnost stalne obuke, dobre međustanične suradnje i pravovremene reakcije kada je riječ o spašavanju života. Nacionalni park Paklenica, kao jedno od najvažnijih penjačkih odredišta u Hrvatskoj, zahtijeva visoku razinu pripravnosti i tehničke osposobljenosti spašavatelja. HGSS će i dalje ulagati napore u osiguranje sigurnosti svih posjetitelja parka kroz kontinuirane vježbe, edukacije i spremnost za ovakve i slične akcije spašavanja.

Ovim putem zahvaljujemo se i Nacionalnom parku Paklenica na pomoći i suradnji u organizaciji vježbe.

Još članaka