HGSS Stanica Gospić osnovana je 1989. godine u Gospiću. U narednom vremenu brojne aktivnosti svjetlaju rad Stanice, kojoj se tijekom narednih godina priključuju istomišljenici s moralnim likom Spašavatelja. Slijede brojne akcije traganja i spašavanja, edukativne i preventivne aktivnosti. Ljudski kao i materijalno tehnički resursi eksponencijalno rastu, sve do danas kada HGSS Stanica Gospić predstavlja respektabilnu i operativnu službu traganja i spašavanja u službi svih građana županije Ličko-Senjske, kao i cijele Hrvatske te njenih posjetitelja. Stanica djeluje na području Ličko-senjske županije pokrivajući skoro 12% teritorija Republike Hrvatske koju čini 12 jedinica lokalne samouprave.
Prirodna i demografska obilježja te zaštićena područja u zoni odgovornosti uključuju Park prirode Velebit, Nacionalni park Plitvička jezera, Nacionalni park Sjeverni Velebit, djelomično i Nacionalni park Paklenica, Pećinski park Grabovača, ličko sredogorje s Kapelom i Plješivicom, poplavno područje Kosinja, Gacke i rijeke Like, podvelebitsko primorje i dio otoka Paga.
Članstvo Stanice čini 30 volontera od kojih su:
2 instruktori specijalnosti Komisija HGSS-a
18 gorskih spašavatelja
8 pripravnika
4 suradnika
U svrhu potrage za nestalim osobama unutar Stanice aktivno djeluje:
2 voditelja potrage,
2 licencirana potražna K9 tima
2 licencirana upravitelja bespilotnim letjelicama i
2 kartografa
Specijalnosti unutar Stanice:
4 letač spašavatelj – u obuci
2 ronioca,
1 speleo ronioc,
16 spašavatelja na brzim vodama i u poplavama.
Među članstvom djeluje 3 medicinska djelatnika.
Svi aktivni članovi obučeni su za pružanje prve pomoći u ne urbanim i na teško pristupačnim terenima, a njih 2 ima važeću međunarodnu ITLS licencu.
HGSS Stanica Gospić je za svoj rad dobila brojna priznanja i nagrade, ali najveće od svih priznanja je spoznaja da smo do sada spasili brojne ljudske živote, te u raznim situacijama pomogli brojnim ljudima na razne moguće načine, te ćemo to nastaviti činiti i dalje.