Prvu samostalnu akciju u Hrvatskoj HGSS bilježi 1988. godine na Biokovu, a Komisija za helikoptersko spašavanje osnovana je 1999. godine.
Prvu samostalnu akciju u Hrvatskoj HGSS bilježi 1988. godine na Biokovu, a Komisija za helikoptersko spašavanje osnovana je 1999. godine.
U Europi je tradicija helikopterskog spašavanja započela šezdesetih godina prošlog stoljeća što je bio veliki iskorak u sustavu gorskog spašavanja.
Sukladno tome IKAR je osnovao potkomisiju za helikoptersko spašavanje 1955. godine.
Kako su helikopteri bili isključivo u ratnom zrakoplovstvu, do njih se teško dolazilo. U bivšoj državi Slovenci su prednjačili u njegovoj upotrebi tijekom akcija spašavanja.
Za potrebe turizma, ADAC je 80-ih godina organizirao helikoptersku bazu u Divuljama za hitne medicinske transporte s otoka i udaljenijih destinacija.
Prvu samostalnu akciju u Hrvatskoj HGSS bilježi 1988. godine na Biokovu. Komisija za helikoptersko spašavanje osnovana je 1999. godine, dok se stalna dežurstva u ljetnim mjesecima provode se od 2006. godine. Potrebe za takvom vrstom spašavanja su svakim danom bivale sve veće i bilo je nužno uspostaviti organizaciju i školovanje budućih letača spašavatelja.
Komisiju čine, svi njezini članovi.
Pročelnik, zamjenik, tajnik (administrator), instruktori, spašavatelji i pripravnici za letače. Od toga je 8 instruktora, 36 spašavatelja i 46 pripravnika. Osim helikopterskih vježbi, na godišnjoj bazi organizira se i nekoliko sastanaka komisije.
Nove članovi regrutiraju se iz redova licenciranih gorskih spašavatelja koji imaju najmanje dvije godine staža u službi i pokazuju volju za daljnjim usavršavanjem.
Svake godine se odradi petnaestak vježbi:
Način operativnog djelovanja je sljedeći:
Kad se bilo gdje u Hrvatskoj pojavi potreba za spašavanjem ljudi i imovine jedno od prvih pitanja je – da li bi se mogao uključiti helikopter?
Jedan od ciljeva komisije je pojačati obuku spašavanja iz mora i broda. U tu svrhu osim vježbi s HRZ uspostavili smo međunarodnu suradnju u Nizozemskoj gdje smo već odradili neke obuke (HUET i Rescue Swimmer).
Školovanje, obuka i spašavanja u većini slučajeva provode se s helikopterom MI-8 MTV u vlasništvu HRZ-a. Iako gajimo odličnu suradnja s HRZ, ona ima svoja ograničenja. Helikopter je višenamjenski i koristi se za sve potrebe (vojne, vatrogasne, medicinske). Problem je i dostupnost helikoptera izvan radnog vremena i vikendom kada je njegova dostupnost tek za dva sata. Sustavno se radi na pribavljanju modernijih i manjih helikoptere čija namjena bi bila isključivo za potrebe potraga i spašavanja.
Grgo Puljas
helikom@hgss.hr
+385 91 523 7049
"Helikoptersko dežurstvo Hrvatske gorske službe spašavanja ove je godine počelo 1. svibnja, najranije otkako je služba počela izvoditi helikopterske akcije. Godišnje odradimo više desetaka spašavanja i potraga uz pomoć helikoptera. S tim u skladu, održane su i ove iznimno važne vježbe kao priprema za nadolazeću ljetnu sezonu", izjavio je Josip Granić, pročelnik HGSS-a.