Komisija za speleospašavanje osnovana je 2001. godine i bavi se problematikom spašavanja i zaštite ljudskih života u speleološkim objektima sukladno ciljevima HGSS-a.
Komisija za speleospašavanje osnovana je 2001. godine i bavi se problematikom spašavanja i zaštite ljudskih života u speleološkim objektima sukladno ciljevima HGSS-a.
U Hrvatskoj je do sada poznato oko 9000 speleoloških objekata različite morfologije i specifičnih zahtjeva u slučaju akcija spašavanja, na primjer*:
* aktualni popis najdubljih i najduljih speleoloških objekata u Republici Hrvatskoj
Spašavanje u ovakvim uvjetima zahtijeva vrhunsku organizaciju, veliki broj osposobljenih i uvježbanih speleospašavatelja, ogromnu količinu specijalističke opreme i dobru logističku potporu s obzirom na to da se može raditi o višednevnim složenim akcijama speleospašavanja.
Zbog toga se rad i djelovanje Komisije temelji se na organizaciji i provođenju programa osnovnog tečaja i specijalističkih tečajeva speleospašavanja za članove HGSS, vođenju kompleksne akcije speleološkog spašavanja, organiziranja državne vježbe speleospašavanja, prati razvoj i novitete u tehnikama speleospašavanja u svijetu, surađuje sa sličnim službama u svijetu preko ICAR, ECRA, UIS i FSE, surađuje sa speleološkim udrugama u Hrvatskoj radi prevencije nesreća i obuke samospašavanja i sl..Unutar Komisije djeluju dva odjela:
• Odjel za speleoronilačko spašavanje,
• Odjel za frakturiranje stijena.
Odjel za speleoronilačko spašavanje osnovan je 2004. godine s ciljem organiziranja spašavanja iz svih vrsta potopljenih speleoloških objekata. S obzirom na to da Hrvatska obiluje potopljenim speleološkim objektima (potpuno ili djelomično potopljenim – krškim izvorima, sifonima u jamama, morskim vruljama), organizacija ovakvog Odjela se prilagođava potrebi spašavanja iz svakog od njih, često s oprečno drugačijom potrebnom opremom i speleoronilačkim znanjem. Iz istog razloga, članovi unutar Odjela se dijele u više sastava prema iskustvu ali i usmjerenijem razvoju njihovih potencijala. Danas u Odjelu djeluju članovi koji se specijaliziraju za sifonska spašavanja (jako iskusni speleospašavatelji, ojačani znanjem sigurnog preronjavanja sifona), članovi koji su se specijalizirali za klasične speleourone otvorenim krugom disanja, ali i članovi sa zatvorenim krugom disanja koji se specijaliziraju za velike dubine i velike daljine u objektima. Veći dio članova Odjela je obučen i sposoban raditi više zadaća (npr. sifonsko spašavanja i klasični speleouroni s otvorenim krugom disanja). Uz redovne članove HGSS-a, Odjel surađuje i s nekoliko vanjskih suradnika za potrebe specifičnih vrsta speleoronilačkog spašavanja.
Odjel za frakturiranje stijena osnovan je 2016. godine sa ciljem omogućavanja što lakšeg pristupa teško dostupnim dijelovima speleološkog objekta u slučaju nesreće i speleospašavanja kako bi unesrećenu osobu što brže i sigurnije izvukli na površinu pri čemu se za proširivanje uskih dijelova speleološkog objekta koristi ekspanzivni klinovi i pirotehničko sredstvo proizvedeno isključivo za potrebe HGSS-a za što su članovi posebno osposobljeni za korištenje pirotehničkih sredstava.
Kontakt:
• Pročelnik: Marko Rakovac, speleokom@hgss.hr, +385912123009
• Voditelj odjela za speleoronilačko spašavanje: Vladan Strigo
• Voditelj odjela za frakturiranje stijena: Martin Glavić
Jure Šarić
speleokom@hgss.hr
+385 91 212 3009
Objekt tzv. „stare pošte“ u Rokićima, na proslavi 20 godina postojanja stanice Šibenik, potpisom ugovora između gradonačelnika Šibenika Željka Burića i pročelnika Stanice Šibenik Zvonimira Cigića dan je Stanici Šibenik bez plaćanja naknade, na razdoblje od 20 godina.
U drugoj polovici listopada održana su dva tečaja SRT (Swiftwater and Flood Rescue Tehnician) na poligonu za obuku pokraj jezera Donja Dubrava.