Vježba apšavanja na divljim vodama
HGSS stanica Delnice bila je domaćin vježbe spašavanja na divljim vodama, koja je provedena u suradnji s Komisijom za spašavanje na vodama.
Osim članova stanice Delnice, na vježbi su sudjelovali i članovi stanica Čakovec, Dubrovnik, Karlovac, Split i Šibenik, koji posjeduju napredno znanje i iskustvo u spašavanju na divljim vodama. Dva člana komisije angažirana su u svojstvu instruktora.
Vježba se održala na lokaciji Osilnica, na rijeci Kupi, gdje su uvjeti, zahvaljujući kiši koja je padala u proteklim danima i snijegu, bili idealni za uvježbavanje upravljanja čamcima na visokom vodostaju te za usavršavanje tehnika plivanja.
Glavni cilj vježbe bio je jačanje međustanične suradnje te unaprjeđenje rada članova koji su ujedno i članovi modula za traganje i spašavanje iz poplava u uvjetima visokih vodostaja.
Hrvatska gorska služba spašavanja bila je domaćin četvrtog treninga potražnih K9 timova na kojem su sudjelovali K9 potražni timovi HGSS-a i norveškog partnera Norske Redningshunder (NRH), koji su kroz projekt Certifikacija Light USAR modula za otpornost na potrese uvježbavali tehnike traganja i spašavanja iz ruševina.
Danas, 16. siječnja 2025., naši su spašavatelji zajedno s ostalim operativnim snagama sustava Civilne zaštite RH sudjelovali u smotri kapaciteta zbog posjete delegacije EU u Jastrebarskom. Tom posjetom počeo je proces certifikacije modula i kapaciteta za odgovor kroz mehanizam civilne zaštite Europske unije. Ova certifikacija omogućit će da kapaciteti za spašavanje s voda i poplava, speleospašavanje i bespilotne sustave, budu spremni za intervencije bilo gdje u svijetu. Dodatno su za ovaj proces Ravnateljstvo CZ i HCPI pripremili SET modul. U ovom trenutku formirali su nacionalni timovi koji sudjeluju u samom procesu.
U tadašnjim prostorijama Planinarskog saveza Hrvatske u Ilici 21 u Zagrebu, 4. siječnja 1950., održana je prva sjednica Inicijativne komisije PSH za osnivanje GSS-a u Htvatskoj.